
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.9 mm |
| Width | 3.6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 5 mm |
| Voltage Rating | 150 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Beige |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Gender | Male |
| Contact Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Schedule B | 8536694040 |
| Contact Pitch | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
Stock: 1149
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64462
Ext.Price$0.64462
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64462 | $0.64462 |
| 10 | $0.54801 | $5.48010 |
| 25 | $0.51916 | $12.97900 |
| 50 | $0.49183 | $24.59150 |
| 100 | $0.46594 | $46.59400 |
| 300 | $0.44852 | $134.55600 |
| 500 | $0.43174 | $215.87000 |
| 1000 | $0.41464 | $414.64000 |
